Örökös ökoiskola

ÖKOISKOLA MUNKATERV

2020/2021. TANÉV

Célkitűzéseink:

• Elősegíteni a tanulók környezettudatos magatartásának, életvitelének kialakulását.
  • Megértetni a fogyasztás és a környezeti erőforrások kapcsolatát, a fenntartható fogyasztás elvét.
  • A tanulók kapcsolódjanak be közvetlen környezetük hagyományainak, értékeinek megőrzésébe, gyarapításába.
  • Életmódjukban a természet tisztelete, a felelősség, a környezeti károk megelőzésére való törekvés váljék meghatározóvá.
  • A fenntarthatóság pedagógiájában a környezettudatos gondolkodás, életmód kialakítása, elmélyítése, együttműködve a szülői házzal, társadalmi szervezetekkel.
  • Környezeti- és egészség-tudatosság erősítése az egészség és a környezet összefüggéseinek vizsgálata.
  • Fogyasztás helyébe az életminőség helyezése.
  • Környezet iránt felelős gondolkodás kialakítása, legyenek fogékonyak az újra, közösség és önfejlesztő képességgel rendelkeznek,
  • A helyi értékek és problémák megismertetése.
  • Lakóhelyünk környezetvédelmi munkájában aktív részvétel.

A fenntarthatóság pedagógiáját szolgáló kiemelt tevékenységeink:

• A „jeles napokról” (Állatok világnapja, Vizes élőhelyek világnapja, Víz világnapja, Föld napja, Méhek napja, Környezetvédelmi Világnap, Madarak és fák napja) programokkal, versenyek és kiállítások szervezésével emlékezünk meg.
  • Folyamatosan ellenőrizzük a tantermeket, az osztályok környezetét.
  • Az energiatakarékosságra (világítás, szellőztetés) kiemelt figyelmet fordítunk.
  • Környezetbarát tisztítószerek, papíráruk alkalmazásának gyakoriságát tovább szeretnénk növelni az iskola működtetésében. Környezetvédelmi védjegyek előnyben részesítése.
  • Faliújságon jelennek meg a környezetvédelemmel, fenntarthatósággal kapcsolatos tájékoztatások, események, pályázatok, versenyek.
  • Az újrahasznosítható hulladékok közül egész évben szelektíven gyűjtjük a következőket: papír, PET-palack.
  • Folyamatos a használt elemek gyűjtése is.
  • Részt veszünk környezettel, természettel kapcsolatos vetélkedőkön: Teleki Pál földrajz verseny, Természettudományi versenyek: Kaán Károly, Hermann Ottó, Jedlik Ányos, Hevesy György, Császár Elemér környezetvédelmi csapatverseny, Bolyai természettudományos csapatverseny.
  • Tavasszal ÖKO napot tartunk.
  • Iskolánkban ÖKO-szakkör működik.
  • Az alsó tagozat 3. és 4. évfolyama, valamint a felső tagozat 5. és 6. évfolyama erdei iskolai táborozáson vesz részt.
  • A tanulmányi kirándulásokat is minden tanévben beiktatják az osztályok az éves programjukba.
  • Az iskolaújságban rendszeresen megjelenő rovatban népszerűsítjük a természettudományos tantárgyakat.

A 2020–2021–es tanév munkaterve

Esemény

Határidő

Felelős